Carlos Contreras ambasadorem produktów mleczarskich OSM Jarocin

Od 1.01.2021 produkty mleczarskie OSM Jarocin zyskały swojego ambasadora w świecie kulinariów, Carlosa Contrerasa – Szefa Kuchni.

Jesteśmy przekonani, że dzięki naturalności, tradycji smaku i wysokiej jakości nasze produkty zostały docenione przez tak świetnego kucharza i stały się jednym z głównych składowych jego potraw. Wspólnie z Carlosem chcemy Wam zaprezentować wiele możliwości wykorzystywania naszych wyrobów mleczarskich w kuchni i utwierdzić Was w przekonaniu o słuszności ich wyboru.

Carlos jest kucharzem całkowicie oddanym swojej pasji. Dziś swoją miłość do gotowania realizuje jako szef kuchni w Bistro Cafe & Tapas w Krotoszynie. Każda potrawa przygotowywana pod okiem Carlosa cechuje się wspaniałym smakiem i oryginalną recepturą. Każdy składnik potrawy jest starannie dobrany, a wyczucie i wiedza co do czego pasuje sprawia, że każde nowości kulinarne bardzo szybko zdobywają nowych sympatyków. Wszyscy, którzy mieli przyjemność poznać Carlosa i jego współpracowników przyznają, że dzięki wspaniałej atmosferze jaką stwarzają w swojej restauracji, wybornej karcie dań jaką oferują, sprawiają, że goście często wracają do tego miejsca.

Carlos Contreras jest Meksykaninem, uczył się na Uniwersytecie w Mexico City i dokształcał w BCC w San Sebastian pod okiem wybitnych Szefów Kuchni. W San Sebastian doskonalił techniki kulinarne i praktykował w najlepszych restauracjach uhonorowanych gwiazdkami Michelin. Carlos odbył również staż w restauracji YoSH w Stuttgardzie (1* Michelin). Pracował w najlepszych hotelach w Meksyku (Le Blanc, Rosewood Mayakoba, Camino Real). Dwukrotnie zakwalifikował się do finału konkursu na Wielkopolskiego Kucharza Roku.